Yaşlılık Lekeleri

Yaşlılık Lekeleri özellikle 60’lı yaşlardan sonra belirmeye başlayan ve el üstleri, kollar, yüz, omuzlar ve göğüs bölges, yüz vb. yerlerde ortaya çıkan lekelerdir. Çoğu kişi için artık iyileşmeyeceğine yönelik bir algı olduğu için hastalar kendilerini bu lekelerle baş başa bırakır. Oysa yaşlılık lekeleri hiç kimse için bir kader değildir.  Günümüz şartlarında tedavisi gayet kolay olan ve tıp dilinde Senil Keratoz ismi verilen bu yaşlılık lekeleri azer, radyo frekans gibi yeni nesil yöntemlerle rahatlıkla tedavi edilebilir. Yaşlılık lekeleri tedavisi nasıl yapılır? Sorusuna cevap olarak uygulanan yöntemleri bir alt başlığımızda daha detaylı olarak anlatacağız. Ama öncesinde yaşlılık lekelerinin oluşum sebepleri hakkında bilgi verelim:

  • Bu lekelerin oluşmasında en büyük etken güneş ışınlarıdır. Gençlik döneminden başlayarak güneş ışınlarının cildimiz üzerine oluşturduğu bir tahribat bulunmaktadır. Ve bu tahribat ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacaktır.
  • Tahribatın oluşması ise şu şekilde olur: ultraviyole radyasyonu ismini verdiğimiz bir güneş yoğunluğuna maruz kalan cilt üzerinde bulunan ve pigment üretimi konusunda görevli olan melanosit hücreleri yoğun olarak çalışmaya ve melanin pigmentini yoğun olarak üretmeye başlarlar.
  • Yoğun üretilen melanin pigmenti cildin üzerine çıkarak belirli noktalarda birikmeye uğrar. Böylece bahsi geçen yaşlılık lekeleri oluşur. Bu durum hemen gerçekleşen bir olay değildir. Üzerinden uzun bir süre geçmesi gerektiği için bu tahribat ancak ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar.

Tüm bunlar dışında bu lekelerin oluşmasındaki diğer etkenler ise; hamilelik, yaşlanma, karaciğer hastalıkları, hormonal dengesizlikler, stres ve bazı hastalar için genetik özel durumlardır.

Yaşlılık lekelerine Lazerli Çözüm

Yaşlılık lekeleri tedavisi için günümüz teknolojisinde velinimet olarak sayılan lazer tedavisi imdadımıza yetişmektedir. Nasıl yapılır? İşte cevabı:

  • Lazer cihazından gelen ışınlar, pigment içeren hücrelerin üzerine uygulandığında bu hücreler yanmaya başlar.
  • Bahsi geçen bu pigmentin yanmasıyla beraber lekeler yok edilmiş olur. Lekeler lazer ışınlarıyla tahrip edildikten sonra pembe renkte bir görünüm kazanır.
  • Lazerin bir diğer faydası ise uygulandığı bölge üzerinde yeni pigment oluşumlarını teşvik etmesidir. Bu sayede il müdahalede oluşan pembemsi görüntü yerini normal ten rengine bırakır.

Lazer uygulaması bu tür tedavilerde sonucunu en hızlı gösteren tedavi şeklidir.

Randevu ve İletişim

İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

İstanbul Bakırköy

Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL

Op.Dr. Mustafa Bolat Op.Dr. Sinem Yiğit UğurOp.Dr. Salih Cenap Çevli Tel: 0212 573 50 75
Tel2: 0212 573 45 44
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

 

İzmir

Op.Dr. Altan Karan
Op.Dr. Rıza Aktaş
Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
Tel: 0232 421 11 11
Tel2: 0232 229 00 25
GSM & WhatsApp: 0533 963 54 45

Randevu Formu için Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir