Mediport Nişantaşı

Varis Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis; bacaklarda cilt altındaki toplardamarların genişlemesi ve kıvrımlı şekil alması durumudur. Çoğunlukla bacak derisi altında değişik çaplarda mavimsi kabarıklıklar şeklinde görülür. Diğer varis formları ise kılcal damar çatlamaları şeklinde görülebilmektedir.  Varis, Yıllarca estetik olarak kişiyi rahatsız edip, ağrı yapmayabilir. Ancak zamanla ağrı şikayeti oluşabilir. Daha ileri dönemde bacaklarda şişme ve sonrasında kronijk toplardamar (venöz) yetmezliği gelişebilir.

Damarda travma sonrası durdurulması güç kanamalar olabileceği gibi kan pıhtısı da oluşabilir. Daha ileri dönemde görevini yapamayan hastalıklı toplardamara bağlı basınç artışı nedeniyle, ayak bileklerinde venöz ülser dediğimiz yaralar açılabilir.

Varis nasıl oluşur ?

varis-tedavisi-medikal-art
Varis Oluşumu

Birçok etkenin bir araya gelmesi ile varis oluşmaya başlar. Mekanizma tam olarak bilinmemekle beraber ön planda toplardamar civarında zayıflık, basınç artışı gibi yapısal değişiklikler, genetik yatkınlık ve damar duvarının yapısını bozan etkenler bir araya geldiğinde varis oluşumu gerçekleşir.

Varis oluşumunu etkileyen faktörlerde ise; kabızlık, uzun süre ayakta ya da oturarak kalmayı gerektiren durumlar, sıkı kıyafetler, şişmanlık, gebelik gibi damarlarda basınç artışına neden olan durumlar varis oluşumuna katkıda bulunabilir. Ayrıca damar duvarını zayıflatan sigara, hormon hapı kullanımı, yaşlılık, genetik yatkınlık da gelişiminde etkilidir. Toplardamarlarda tıkanıklık yada pıhtı oluşması da varis gelişme olasılığını arttırmaktadır.

Hastalığın gelişiminde sıklıkla kapakçık yetmezliği altta yatan neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapakçıklıklar bozuk olduğu için bacaklarda yukarı gönderilen kan sürekli aşağıya doğru geri kaçar, bu durum reflü olarak ifade edilir. Reflü sonucunda bacakların alt kısımlarında basınç artışı oluşur ve yüksek basınç karşısında toplardamarlar genişler, kıvrılır ve oluşur. Bu nedenle oluşmasında en sık karşılaşılan durum kapakçık bozukluğu yada yetmezliğidir. Bu sorunu en sık görüldüğü bölge ise ayakbileği ile kasık arasında yer alan büyük safen toplardamarıdır.

Varis başlangıcı ve belirtileri

Varis başlangıcı çeşitli nedenlerden olmaktadır ve buna bağlı olarak belirtileri kısa zamanda kendisini göstermeye başlamaktadır. Genişleyen damarların sebep olduğu hastalıklı damarlar vücut dışında belli olmaya başlamadan önce kaşıntıyla kendisini hissettirir: Ayaklarda yanma, ısınma, ateş gibi belirtiler ortaya çıkar. Bunların sonrasında zaten hafif hafif cilt üzerinde belirmeye başlamıştır. Net bir şekilde ortaya çıktığı andan itibaren tüm ifade ettiğimiz bu belirtiler artık yakınmakta olduğunuz bir şikayete dönüşür. Uzun süre ayakta kalamaz ve yürüyemezsiniz. Çabuk yorulma hissiyle karşılaşırsınız. Dinlenseniz bile ayaklarınızdaki o yorgunluk hissi geçmeyecektir.

 

Varis kimlerde daha sık görülür ?

 • Sıklıkla kadınlarda ve özellikle 40 yaş civarında görülür.
 • Erkeklerde ise daha çok 50 yaş ve öncesinde görülmektedir.
 • Yaş cinsiyet yanında genetik yatkınlık obezite
 • Şişmanlık
 • Gebelik
 • Uzun süre ayakta durmak
 • Hormonal faktörler
 • Menopoz dönemi
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Östrojen ve progesteron içeren ilaç kullanımı

vb. faktörler varislerin oluşumunu etkilemektedir.

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis köpük (skleroterapi) tedavisi 

Son yıllarda önemi giderek artan ve skleroterapi adını verdiğimiz köpük tedavisi sayesinde sizleri kahır eden ağrılarınıza ve estetik problemlerinize ameliyatsız sadece 10 dakikada kurtulabilmeniz mümkündür. Varis köpük tedavisi diğer adıyla iğne tedavisi olarak bilinen bu uygulama problemi olan herkese rahatlıkla uygulanabilir.

Varis köpük tedavi yönteminde yapılan; varisli damarlara ince bir iğne ile girerek sklerozan adını verdiğimiz damar kapatıcı bir niteliğe sahip olan bu ilacı köpük şeklinde enjekte etme işlemidir. Narkoz, bayıltma vb. herhangi bir cerrahi işlem uygulanmaz. Bir çeşit damar genişlemesidir. Dolayısıyla varis köpük tedavi yönteminde; el, ayak, bacak, baldır, genital bölge vb. tüm alanlar dahil damar genişlemesinin yaşandığı her bölgede uygulanabilir.

Varis köpük tedavisinde işlemin yapılacağı damarların muhakkak iğnelerin girebileceği büyüklükte olması gerekir ki ilaç damarın içine enjekte edilebilsin. Kılcal damar olarak tabir ettiğimiz küçük dereceliler için varis köpük tedavisi uygun değildir. Onlar için lazer ve radyo frekans tedavileri tercih edilmektedir.

Lazerle varis tedavisi

Lazerle varis tedavisi, yalnızca kılcal damarların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Ve cilt üzerinden uygulanmaktadır. Lazerle varis tedavisinde amaçlanan durum; hastalıklı genişlemiş damarların yüksek ısı ile büzüştürülerek bir çeşit tahribat yaratmaktır. Ancak başta da belirttiğimiz gibi sadece kılcal damarların tedavisinde başarı sağlamaktadır. Daha orta ve kalın diye nitelendirdiğimiz damarlar için yine kliniğimizde uygulanabilen radyo frekans ve köpük skleroterapi tedavisi olarak bilinen skleroterapi kullanılmaktadır.

Türkiye’de ortalama 10-15 yıllık bir geçmişe sahip olan lazer varis tedavisi pek çok hastalık için umut ışığı oldu. Lazer sayesinde zor ameliyatlarla gerçekleştirilen çok sayıda tedavi artık ameliyatsız yapılmaktadır. Lazer ilk çıktığı günden bu yana epilasyon, estetik, hemanjiom, basur vb. çok sayıda hastalıkta kullanıldı. Hepsinde de yüzde 100 başarı sağlamıştır.

Radyo frekansla varis tedavisi

Radyo frekansla varis tedavisi ise, Türkiye’de lazerden çok daha öncesinde kullanılmaktaydı. Şimdi ise geliştirilen yeni radyo frekans uygulamaları tekrardan bu radyo frekansla tedaviyi gözde bir hale getirdi. İşlem olarak lazerle hemen hemen aynı özelliklere sahip olan radyo frekansla varis tedavisinde tek fark radyo dalgalarının kullanılmasıdır. Lazerde cilt üzerine uygulanan ışınlar ısınmaya başlayarak tahrip ederken radyo frekansla varis tedavisinde ise, cihazdan gönderilen radyo dalgaları cilt üzerinde ısınmaya başlayarak damarları tahrip etmektedir. Lazer uygulaması kılcal ve çok küçük seviyeli kullanılırken radyo frekansla varis tedavisi ise orta ve büyük seviyeli varisler için tedavi sağlamaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemi

Hastaları artık gündelik hayatlarına ara vermeden ameliyatsız tedavi yöntemleriyle bu rahatsızlıktan kurtulması mümkün. İstanbul Bakırköy, Nişantaşı Kliniklerimiz de ücretsiz muayene olup Lazer, (köpük)skleroterapi ve radyo frekans (RF) yöntemiyle 5-10 dakikalık kısa ameliyatsız tedavi  yöntemi ile kurtulabiliyorsunuz.

Yeni nesil bir dizi uygulamayı bünyesinde barındıran Ameliyatsız tedavi sayesinde eski usul ameliyat vb. uygulamalara ihtiyaç duymazsınız. Geçmişte yapılan uygulamalarda tedavi klasik ameliyatla yapılmakta olup son derece ciddi kesik ve dikişler, uzun iyileşme süresi ve hastalığın tekrarlaması durumları söz konusu olmaktadır.

Ameliyatsız Varis Tedavinin Farkları

Başı varis hastalığı ile dertte olan herkese adeta umut oldu. Ameliyatın külfetli aşamalarından korkan ve tedaviye yanaşmayan hastaların tedavi sürecini hızlandıracak olan ameliyatsız varis tedavisi ile ameliyatlı varis tedavisi arasındaki farklara gelin hep beraber bakalım;

 • Ameliyattan sonra bölgede iz kalması hastaların en büyük korkusudur. İz kalma endişesini ortadan kaldırmaktadır. Ameliyat ise her zaman iz kalma riskini taşır.
 • Ameliyat olduktan sonra hastanın bir süre istirahat etmesi gerekir fakat ameliyatsız müdahaleden sonra aynı gün hayatınıza devam edebilirsiniz.
 • Klinik ortamı yeterlidir. Fakat eski usulde ameliyathane koşullarının oluşturulması şarttır.
 • Ameliyatlı tedavide hastaya acı hissetmemesi için anestezi uygulanır ve ek hastalıklar ameliyatın riskini çoğaltır. Ameliyatsız varis tedavisinde ise anesteziye ihtiyaç duyulmaz ve dolayısı ile ek hastalıklar sorun teşkil etmez.
 • Her yaş grubunun sorunu olabilir. Ameliyat için belirli bir yaşı beklemek gerekir. Fakat ameliyatsız tedavide yaş sınırı yoktur.

Görüldüğü üzere ameliyatsız varis tedavinin, hastalığın tedavisinde birçok avantajlı yönü bulunmaktadır. Ameliyatsız yöntem için kliniğimizi günün her saati arayabilirsiniz.

Ameliyatsız ve Ameliyatlı Tedavi Arasındaki Farklar

Ameliyatsız TedaviAmeliyatlı Tedavi
İz Kalmazİz Kalır
Aynı gün hayatınıza devam edebilirsiniz.İstirahat etmeniz gerekir.
Klinik ortamında uygulanır.Ameliyathane koşullarında yapılması gerekir.
Anestesi gerekmez.Anestezi gerekir.
Her yaşta yapılabilinir.Belirli bir yaşa kadar yapılabilinir.
Ek hastalık (Hipertansiyon, şeker) sorun teşkil etmezEk hastalıklar engeldir.

Varis tedavi fiyatları

Varis tedavi fiyatlarını öğrenebilmeniz için doktora görünmeniz şarttır. Yaşamakta olduğunuz sorununun hangi aşamada olduğunu ve size hangi tedavinin (skleroterapi, lazer, radyo frekans) daha uygun olacağının kararını ancak doktorlar verebilir. Dolayısıyla varis tedavisi fiyatları da buna göre şekillenecektir.

Üstelik tedaviye başlamadan önce hastalığınıza ilişkin mutlaka birkaç tetkik ve test istenmektedir. Doktor hem muayene hem de bu tetkikler ışığında nasıl bir yol izlemesi gerektiğine karar verecektir. Hangi yöntemin sizin için uygun olduğu, varis tedavisinin ne kadar süreceği ve hangi aralıklarla seansların yapılacağı, tedavi süresince lazer, RF, köpük vb. uygulamanın ne seviyede uygulanacağı doktor tarafından belirlenecektir. Ve tüm bunlar varis tedavi fiyatları için etkileyici rol oynayacaktır.

 

Sağlıklı günler dileriz.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

18 yorumlar

 • Varis tedavisinde tedavi süreci ve prosedür nasıl oluyor? Klasik varis ameliyatı her zaman daha iyi ve kalıcı bir sonuç verir diye okuyorum, bu doğru mudur? Yanıtınız için teşekkürler.

 • Merhaba,

  annemin her iki bacağındada variz probleminden kaynaklı aşırı ve ve şişlik mevcuttur.Bir çok doktora götürmemize rağmen çözüm bulunamamış ve varizin 3.cü aşamasında olduğu söylenmektedir.
  Sizin sunduğunuz tedavi şekli cronikleşmiş bir durumda ne kadar etki yapar ve çözümü olur mu?

  • Merhaba,

   Benzer şikayetlerle kliniğimize başvurmuş bir çok hastamıza şifa olabildik. Ancak varis rahatsızlığı kişiden kişiye çok değişiklik gösterebilmekte ve kaynağı genetik veya yaşam alışkanlıklarından kaynaklı olabilmekte. Mutlaka bir doppler (damar ultrasonu) raporunuzla bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz tamamiyle ücretsiz olan varis muayenenizi Bakırköy ve Şişli kliniklerimizde olabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 • Merhaba eşimin sağ bacağında ileri derecede varisler var bacağı çok ağrıyor sol bacaktada biraz var eşim ameliyat olmaktan korkuyor yardımcı olurmusunuz ssk geçerlimidir fiyat alabilirmiyim

  • Merhaba Yasemin Hanım,
   Varis tedavisinde ameliyatsız yöntem olan köpük skleroterapi uygulamaktayız. Varis ameliyatını kesinlikle önermiyoruz. Whatsapp destek hattımıza eşinizin varisli bacağının fotoğraflarınızı gönderirseniz değerlendirmek isteriz. Aynı zamanda fiyat bilgisini de paylaşabiliriz.
   Geçmiş olsun.

 • Dizimin iç tarafında belirgin ayaktayken belirgin bir şekilaliyor uzanınca geçiyor fakat ayaktayken bileklerımde renk değişikleri oldu tedavim çok maliyetli olur mu lütfen biraz fikir verın teşekküler

  • Merhaba, varisleri görmeden bir şey demek zor. Bize whatsapp’tan fotoğraf atarsanız net fiyat bilgisi verebilirim veya muayene için kliniğime gelmelisiniz. Ücret alınmamaktadır muayenelerden. Fiyat uygun gelirse tedavinize başlanır.

   Whatsapp : 0 553 665 64 02

 • büyük varislerde bacakda sertleşme olur denildi buda çok rahatsız edici bir durum yaratır bu cerahi olmalıdır denildi olsak sgk geçerlimidir hocam söylenen doğrumudur bana

  • Yanlış bilgi verilmiş, tedavinin cerrahi olması gerekmez. Ameliyatsız şekilde tedavi edebiliyoruz her türlü varisleri. Bize aşağıdaki numaradan ulaşabilir veya WhatsApp üzerinden de ulaşabilirsiniz. 0 553 665 64 02

 • Merhaba hocam bende hamilelikte çıktı ve 4senedir devam ediyor hamileyken deisiyoyo doğum sonrası geçti ama ağrıların çok oluyo ve yürüyemez hale geldim artık ayaklarıma bile ağrı vuruyor genital bolgedede oldu sertleşiyor benim sağlık guvencesni yok ücretli muayne oluyorum ve durumum müsait olmadığı için doktorum ulturoson istedi ikinci sefer yaptıramadım amelyt dedi olamadım varis çorabı verdi kullandım ve yırtıldı için kullanamadı sonrasnda yeni alamadım bacaklarının ağrısından duramıyorum artık yaşantımı ciddi şekilde etkiliyor lajer köpük tedavisi falan payda edermi

  • Varisleriniz yaygınlığını görüp cevap vermek daha doğru olur.Genel olarak bütün varislerde köpük tedavisi uygulanabilir ve faydalıdır.Muayene için gelirseniz görüp daha sağlıklı bilgiler verebiliriz.Muayenelerimiz ücretsizdir.

 • Slm babam 80 yaşında ayağında ileri derecede varis var doktor ameliyat etmedi fakat ayaği çok kaşınıyor yaralar azıyor sonra ayağından su akıyor acaba başka tedsvi yöntemi ile düzelirmi saygılar

  • Merhaba, babanızın bacaklarındaki varisleri ameliyatsız yöntemlerle tedavi ederiz, yaraları için de uygun tedavi yöntemi uygulayarak tedavisini yaparız. Buyrun Şişli kliniğimize gelin detaylı muayene edelim(muayene ücretsizdir) tedavinizi düzenleyelim.

   Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
   Tel: 0212 265 99 99
   Tel2: 0212 232 99 24
   GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 • Merhaba bende kalin ve ince varisler ar.. Iki kere amaliyat oldum cektirdim yine geldi.. Ben almanyada kaliyorum ve ssk dan faydalana biliyormuyum ve fiyatlar ne kadar.. kac gün sürer tedavi.?? Cevaplarsaniz sevinirim.. saygilar

  • Merhabalar, varislerinizi görmeden bir fiyat bilgilendirmesi yapmamız mümkün değil. Ücretsiz muayenemize katılarak ücret ve tedavi süreci ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Saygılarımızla

Hızlı İletişim

whatsapp

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.

ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Sağlığınız Bize Emanet