Tırnak Batması

Tırnak Batması özellikle başparmakta bulunan tırnaklarda olan bir rahatsızlıktır. Çok sayıda sebebi vardır. Tırnağın keskin kısmının tırnağın yan tarafında bulunan deriye saplanmasıyla oluşan ve son derece acı veren bir durumdur. Tırnak batmasının olduğu yerde ise iltihaplanma olur. Tırnak batması iltihabının olduğu yerde satı ve koyu kıvamlı iltihap sıvısı da akabilir. Bu durum tırnak batması ağrısını daha da artıracaktır. Piyasada özellikle tırnak batması için krem üretilmektedir. Ancak bu kremler tırnağın çıkış yapısına herhangi bir etkide bulunamaz. Dolayısıyla da tedavi edici bir etki gösteremez. Uzun lafın kısası tırnak batmasına bitkisel çözüm mümkün değildir. Peki, tırnak batması ağrısı nasıl geçer? İşte cevabı: Bu durumun düzeltilmesi için mutlaka tıbbi bir müdahale gerçekleştirilmelidir.

Tırnak Batması Ameliyatı

Tırnak Batması Ameliyatı yapılması son derece kolay bir operasyon olup sizi korkutmamalıdır. Tırnak batmasına hangi doktor bakar? Diye merak edenleriniz var ise şayet onun da cevabını hemen verelim: Tırnak batması vb. problemlerin tamamına genel cerrahi bölümü bakmaktadır. Tırnak batması ameliyatında lokal anestezi uygulaması yapılır. İşlem yapılacak tırnağın olduğu parmak iğne yardımıyla uyuşturulur. Doktorun sorunlu bölgede yapacağı işlemler ise sırasıyla şöyledir:

  • Tırnağın hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için üst kısımda bulunan yeni doku oluşumunu kaldırır.
  • Tırnak batması olayının tekrar yaşanmaması için bölgede yer alan bazı zararlı hücreler ise kimyasal birtakım ilaçlarla yok edilir.
  • Tırnak batması ameliyatı sonrasında ise yaralı bölge sıkça kontrol edilir. Ve iltihabın hızlı kuruması için de antibiyotik kullanımına başlanır.

Tırnak Batması Neden olur?

Tırnak Batması Neden olur? Bu konuda birden çok sebep vardır. Biri kalıtsal bazı özellikler taşımanızdır. Yani ailenizde birilerinde tırnak batması var ise bu sorun sizde de baş gösterebilir. İkinci önemli husus ise doğuştan kaynaklanmaktadır. Sizin tırnak kemiğiniz normalden daha çıkık bir vaziyette olabilir. Üçüncü sebebi ise birkaç madde de toparlayalım:

  • Dar kalıbı olan ve yüksek topuklu ayakkabılar tüm parmakları sıkıştırdığı gibi başparmak üzerinde büyük bir baskı kurmaktadır. B tür baskılar aksine tırnağın daha fazla büyümesini sağlar.
  • Düz bir şekilde kesilmemiş tırnaklar deriye gömüldüğü için tırnak batması oluşabilir.

Bunlar dışında tırnağa dışarıdan gelebilecek bir hasar. Örneğin futbol maçı sırasında ayağınıza almış olduğunuz bir darbe sonucu tırnağınız içeri doğru batabilir.

Randevu ve İletişim

İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

İstanbul Bakırköy

Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL

Op.Dr. Mustafa Bolat

Op.Dr. Sinem Yiğit Uğur

Op.Dr. Salih Cenap Çevli

Tel: 0212 573 50 75
Tel2: 0212 573 45 44
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

 

İzmir

Op.Dr. Altan Karan
Op.Dr. Rıza Aktaş
Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
Tel: 0232 421 11 11
Tel2: 0232 229 00 25
GSM & WhatsApp: 0533 963 54 45

Randevu Formu için Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir