Lipom Nedir?

Lipom Nedir? Tıp dilinde bu şekilde adlandırılan ve halk arasında yağ bezesi olarak bilinen bu rahatsızlık özellikle görüntüm açısından bakıldığında kişileri ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Vücut üzerinde birbirinden çok farklı yerlerde oluşan yağ bezeleri özellikle görünen yerlerde ortaya çıktığında insanlar bu durumdan rahatsız olmakta ve toplum içine dahi çıkmaya çekinmektedir. Ancak çoğu kişi lipom nedir? Sorusunun cevabı hakkında bilgiye sahip değildir. Lipom denilince insanların aklına çok ciddi ve tehlikeli hastalıklar gelmektedir. Fakat lipom yağ bezesine tıp uzmanlarının vermiş olduğu isimdir. Kısaca lipomlar hakkında bilgi verecek olursak;

  • Lipom yani yağ bezesi oluşumu hakkında insanlar arasında genel algı bunun fazla kilolardan, yağlı vücut tipine sahip olmaktan kaynaklı olduğu konusunda oluşmuştur.
  • Fakat yağ bezeleri oldukça zayıf, fit bir vücuda sahip olan hatta spor yapmakta olan insanlarda dahi görülmektedir. Dolayısıyla bu durumu yalnızca kilo ve yağlarla açıklamak son derece yanlış bir tutum olacaktır.
  • Lipom oluşumları tıp dünyasında daha çok genetik oluştuğuna dair kabul görmektedir. Tabi bu genetik oluşumlar yine yağ hücreleri ve tabakalarıyla doğru orantılıdır.
  • Cildin her bölgesinde yağ hücreleri bulunmaktadır. Genetik sebeplere bağlı olarak vücut bu yağ hücrelerini belirli noktalarda fazlalaştırır. Dolayısıyla bu bölgeler lipom için bir risk bölgesi haline gelir.
  • Bu bölgelerde belirli yerlerde sıkılaşmaya başlayan yağ hücreleri birbirine yapışarak sıkışır ve bir yumru oluştururlar. Bu yumru zaman içinde çevresindeki diğer yağ hücrelerinin de kendisine yapışmasıyla büyür ve vücut üzerindeki belirginliğini giderek artırır.

Lipom Nasıl Önlenir?

Lipom Nasıl Önlenir? Ne yazık ki lipomları önlemenin herhangi bir yolu yoktur. Ancak oluştuktan sonra tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Lipom nasıl tedavi edilir? Bu tarz bir problemle karşılaştıysanız mutlaka bir genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda var. Çünkü lipomlar ilaç ya da bitkisel yollarla yok edilemez. Mutlaka alınması gerekir. Bunun içinse cerrahi bir müdahale gereklidir. Yağ bezelerinin bulunduğu yerlerde küçük kesecikler açılır. Ve yağ bezeleri buralardan çıkarılır. Sonrasında küçük dikişlerle kesecikler kapatılır. Herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Bu konuda bir endişeniz olmasın.

Randevu ve İletişim

İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

İstanbul Bakırköy

Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL

Op.Dr. Mustafa Bolat

Op.Dr. Sinem Yiğit Uğur

Op.Dr. Salih Cenap Çevli

Tel: 0212 573 50 75
Tel2: 0212 573 45 44
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

 

İzmir

Op.Dr. Altan Karan
Op.Dr. Rıza Aktaş
Adres: Atatürk Caddesi No:384/10 Alsancak İzmir
Tel: 0232 421 11 11
Tel2: 0232 229 00 25
GSM & WhatsApp: 0533 963 54 45

Randevu Formu için Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir