Yağ Bezesi (Lipom) Tedavisi

Lipom veya halk arasındaki söylenişi ile yağ bezesi, vücudumuzun herhangi bir bölgesinde yumuşak doku içerisinde gelişebilen etrafı bir kapsülle çevrili iyi huylu yağ birikimidir yani iyi huylu bir tümör türüdür.

Daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan kistlerin tamamı gerekli inceleme ve tetkikler yapıldıktan sonra şayet tümör değilse yani tümör özelliği taşımıyorsa yağ bezesi (lipom) olarak adlandırılır.

Lipomlar çoğunlukla cildin altindaki yağ dokusundan gelişirler ve ele gelmeye başlarlar fakat Karın içerisi dahil yağ dokusu olan her yerde gözlenebilir. Tanı genellikle bu kitlelerin elle hissedilmesi ile olur veya ciltte kabarıklık şeklinde ortaya çıkarlar.  Bu kitleler genellikle etraflarındaki dokuyu sıkıştırarak  etraflarında bir kapsül oluştururlar ve etrafa yani yuzeydeki cilde veya derindeki dokulara yapişma eğilimi göstermezler. Elle tuttuğumuzda yumuşak kıvamdadır ve hareketlidirler.
Ellerimizle üzerlerine doğrudan baskı uyguladığımızda sağa ve sola doğru belirli ölçülerde hareket etmektedirler. Ancak üzerine bastırdığımızda ise gömülmezler.

Lipom adı verdiğimiz yağ bezeleri genellikle 20-40 yaş arasında görülürler. Bunlar genelde ağrısızdırlar ve cok fazla büyüdüklerinde ağrı yapmaya başlarlar. Bir kaç kiloya varan dev büyüklüklere ulaşabilirler. Sebep olarak en çok kalıtımsal yatkınlık etkili görünmektedir. Bazi ailelerde yağın vücutta eşit olarak dağıtılamamasi ve bölgesel toplanmalar lipomu olusturan asıl sebeptir. Kollesterol veya trigliserid gibi kan yağlarının seviyelerindeki bozukluk diğer bir sebep olarak gösterilebilir. Göz çevresindeki yağ bezeleri acilen müdahale edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Yağ bezeleri vücudun belli yerlerinde bulunduğunda ağrılara sebep olabilmektedirler. Bu bölgeler sinir uçlarının bulunduğu yerlerdir. Baskı uygulandığında sinirlere değerek bazen dayanılmaz ağrılara sebep olabilmektedirler.

 

Lipomlar bir çok hastalıkla karıştırılabilir. Kötü huylu yağ dokusu yani liposarkomlar ise nadir olmakla beraber görülebilir, burada normalden hızlı bir büyüme ve etrafa yapişma eğilimi ile kapsülünün olmamasi yani oynatılamaması şüphe yaratmalıdır. Bunlar içi beyaz peynir gibi bir madde ile dolu olan sebase kistler, iyi ve kötü huylu diğer dokulardan çıkan kitle türleri ve lenf dügümleri olabilir. Tanı koyarken düzgün sınırlı ve yumuşak olması, etrafa yapışmamasına dikkat edilir. Ultrasonografi ve MR yapılabilir fakat kesin tanı kitle çıkarılarak patolojiye yollandıktan sonra konabilir. Bu tür kitlelerden çıkarmadan önce küçük bir parça almak yerine tamamının bir kerede çıkarılıp tümünün patolojiye yollanmasi tercih edilmelidir.  Lipomlar hemen hemen hiç bir zaman kötü huylu bir kitleye dönmez fakat enfekte olarak çok ağrılı ve hassas bir hal alabilir veya üzerine kireç dökerek sertleşebilir.

Yağ Bezesi Aldırma

Genellikle lipomlar genel anestezi gerektirmezler lokal anestezi altında vücuttan kolayca çıkartılır. Kitlenin büyüklüğüne baglı olarak çıkartılabileceği en küçük kesiden çıkarılıp iz bırakmayacak şekılde gizli dikişle dikilmelidir. Sebase kistler ise bir kapsül içerdiğinden cerrahi olarak çıkartılması çok daha kolay kitlelerdir.

Kliniğimizde lokal anestezi ile bu işlem hastane yatışı  gerekmeden yapılabilmektedir. Yaklaşık 10 dakikalık işlemle bölge lokal anestezi ile uyuşturulup 1cm den  daha  küçük bir kesiyle bölgedeki yağ dokusu çıkartılıyor; hastalarımız aynı gün normal gündelik yaşamlarına dönebiliyorlar.

Anestezi yapmadan yalnızca mevcut bölgenin uyuşturulması sağlanmakta olup sonrasında açılan küçük kesiklerin içinden yağ bezeleri çıkarılır. İşlem sırasında yağ bezelerin bağlı olduğu vücut uzuvları varsa önce onlarla bağlantısı kesilip ondan sonra çıkarılmalıdır. Çıkarıldıktan hemen sonra iç kısım steril edilir. Ve dikişlerle kesikler kapatılır. Klasik ameliyatta olduğu gibi burada ciddi dikiş izleri kalmamaktadır. Çünkü kesikler ufak ve dikiş ipleri çok farklı malzemedendir.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ bezesi ameliyatı klasik yöntemlerle yapıldığında hastalar aneztezi yapılarak uyutulmaktadır. Bu yüzden gereksiz yere risk barındıran bir ameliyattır. Ameliyatsız yağ bezesi tedavisi mümkünken günümüzde hiç bir genel cerrah klasik ameliyatı önermemektedir. Üstelik bu ameliyatlarda yağ bezelerinin alınması için neşter yardımıyla açılan kesikler ciddi anlamda büyük olup kapatılması için dikiş atılması gerekmektedir. Dikiş sonrasında da bariz belli olan izlerin kalma durumu söz konusudur.

 

Randevu ve İletişim

İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

İstanbul Bakırköy

Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL

Op.Dr. Mustafa Bolat

Op.Dr. Sinem Yiğit Uğur

Op.Dr. Salih Cenap Çevli

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

 

Randevu Formu için Tıklayın

Siz Sorun, Doktorumuz Cevaplasın

 • Merhaba benim koltuk altında karın göbek ve bacaklarımda çok sayıda lipom yağ bezeleri var ağrı yapıyor bunun için ne yapmalıyım.

  • Merhabalar, radyo-frekans yöntemiyle ameliyatsız olarak bezelerden kurtulabilirsiniz. Aşağıdaki iletişim numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

   İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)
   Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
   Tel: 0212 265 99 99
   GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 • Merhabalar
  Kolumda 2 yıldır yağ bezesi var fındık kadar ağrı felan yoktu şuan kızarıklık ve aşırı derece de ağrı var durum sizce nedir hocam?

  • Geçmiş olsun, enfeksiyon olmuş olabilir. Whatsaptan bize resim atın bi bakalım aşağıdaki numaramıza.
   0530 478 91 52

 • merhabalar yanağimda bir yağ bezesi oluştu ne yapabiliriz yardımcı olurmusunuz baya bir rahatsız olmaya başladım

  • Merhabalar, ameliyatsız yağ bezesi tedavisi için 0533 031 22 99 nolu telefonumuzu arayabilir, doktorlarımızdan destek talep edebilirsiniz. Saygılarımızla

 • merhaba
  ben daha önce farklı yererimden 4 adet lipom(yağ bezesi) aldırdım, fakat aldırtıktan bir süre sonra çok daha hızlı üremeye başladılar yani sürekli yenileri çıkmaya başladı ve bu beni
  inanılmaz derecede rahatsız etmekte, piskolojim bozulmaya başladı, vücudumun her yerinde küçüklü büyüklü çıkmay başladı, bunların hangi birine nasıl müdahale edilecek veya çıkmaması için nasıl bir yol izlenecek bilgi almam mümkünmü :((((

  • Merhabalar, lipom aldırmakla yenilerinin çıkması arasında bir ilişki yok. Hastanın genetik yapısına bağlı bir olay. Yeniden çıkmaması için yapılacak birşey yok. Hasta kiloluysa zayıflaması önerilebilir. Saygılarımızla

 • Cenemde 11 yıla yakın süredir bir yağ bezesi var. Sskerde askeri hastaneye gittiğimde bana yağ bezesinin sinirleri içine aldığı ve ameliyat olursam yüzümün sarkcağını söyledler. o gündür hiç Doktora gitmedim. Büyüme yapmıyo ağrıda. Yüzümde olduğu için sakal bırakmak zorunda kalıyorum. Cok iş görüşmesinde sakal nedeniyle hep olumsuz cevap aldım . Gercekten zor durumdayım yardımcı olursanız sevinirim . kolay gelsin hocam .

 • bende bu yağ bezelerinden çok ca var alnımda vardı ceviz büyüklüğnde aldırdım daha çıkmadı sırtımdada vardı aldırdım çıkmadı boynumda vardı aldırdım çıkmadı görümeyen basen bölgesinde yine çokca var aldırmadım bunun sebebi ndir nden çoğalıyo lar zayıflayınca azlıyo ama

  • Merhabalar, yağ bezeleri vücudun farklı yerlerinde tekrar çıkabilir. Yağ bezelerinden kurtulmak için bizler en modern ve iz bırakmayan teknik olan radyo frekansı kullanıyoruz. Vücudunuzdaki yağ bezelerinden kurtulmak için 20 yıllık deneyime sahip olan hekimlerimize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla…

 • Merhaba benim sol kalçamda lipom benzeri bi şişlik var fakat deri altı değil epey derinde cocukluğumdan beri olan, fakat son zamanlarda büyüyüp ağrı yapmaya başladı.hiç muayene olmadım ne onerirsiniz

  • Merhabalar Aysel Hanım, yağ bezesi kliniğimizde radyo frekans tekniği ile kısa sürede yapılmaktadır. Ağrıya neden olan lipomunuzdan iz kalmadan kurtulmak istiyorsanız kliniğimize müracaat edebilirsiniz. Saygılarımızla…

 • merhaba,
  çene altında vardı aldırdım. tükrük bezinde yağ birikmesi imiş.
  ama yine tekrarladı. bu sefer yine çene altı ama kulağıma doğru. yukarıda tekrarlamaz denilmiş de… neden olabilir?
  teşekkürler, kolaylıklar.

 • Merhaba;
  Yüzümde yanağımın altında 1-2 cm lik yağ bezesi var. Bu bezenin lazer tedavi ile geçme olasılıgı varmı ve geçsede tekrarlar mı?

 • Yıllar önce belimde yag bezesi oluştu,cerrahi müdahale ile alındıktan sonra çoğaldı. Ameliyatsiz başka bir yöntemi yokmudur?

  • Merhaba,

   Muhtemelen yağ bezeniz alınırken parçalandığı için tekrar oluşmuş. Ameliyat olarak nitelendiremeyeceğimiz küçük bir operasyonla yağ bezenizin alınması mümkündür.

   Geçmiş olsun…

 • Merhaba,annemin mr sonucunda beyinde yag bezesi gorulmus.doktor ilac vermis kullan gel demis ama bildigim kadariyla yag bezesi ilacla iyilesmiyo.ne gibi bir yontem tavsiye edersiniz?ne yapmaliyiz cok endiseliyim.

  • Merhaba, MR ile birlikte kliniğimize annenizin müracaatını bekliyoruz.

 • Alnim da ceviz büyüklüğünde futbol topu değdi şişti 10 yıl oldu aldırmak istiyorum

  • Öncelikle geçmiş olsun
   Bu şişlik neticesinde alında bir kitle oluşumuna örneğin lipom gibi alınabilir. Ancak cilt altı dokunun yaygın hipertrofi ise detaylı değerlendirilmesi gerekir. Kliniğimize gelip muayene olabilirsiniz, muayenelerimiz ücretsizdir .

 • Alın bölgeler 12 13 tane yağ bezesi var içi siyah nokta gibi ama sıkılmıyolar arada şişiyolar ama geçmiyor 2 sene aknetrent kullandim ondanda fayda görmedim ne yapmaliyim

  • Merhaba,
   Radyofrekansla herbirine kapak açarak dışarıya açılıp akmalırı sağlanmalı,
   İletişim numaralarımızdan bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

   İstanbul Bakırköy Medicalart
   Adres : Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
   TEL : 0212 573 50 75
   GSM : 0533 031 22 99

   İstanbul Nişantaşı Medicalart
   Adres : Rumeli Caddesi No:71/7 Nişantaşı ŞİŞLİ – İstanbul
   TEL1 : 0212 232 99 24
   TEL2 : 0212 232 99 25
   TEL3 : 0212 265 99 99

 • Öncelikle geçmiş olsun Nurten Hanım
  Söz konusu Olan Yağın vücuda eşit dağıtılamamasına bağlı yerel toplanmalar ve hepsi birbirinden bağımsız gelişiyor yani aldırmayla ilgisi yok. Rahatsız eden veya kozmetik olarak kötü duran gene alınabilir.

 • Kolumun iç tarafında ufak bir yağ bezem vardı. Yıllar önce sizin bahsettiğiniz şekilde aldırdım. Şimdi aynı kolumda ve diğerinde 3-5 tane daha var, yine ufak. Bir arkadaşım aldırınca çoğalır dedi. Bu yüzden mi oluştular? Yine aldırmaya çekiniyorum artık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir