Hemanjiom (Damar Beni) Tedavisi

Hemanjiom (damar beni) özelikle bebeklerde sık görülebilen bir rahatsızlıktır. Halk arasında damar beni olarak ta bilenen hemanjiom rahatsızlığı  üzerinde durulması ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Yeni doğan bebeklerde oluşan fakat ilk aşamada fark edilmeyen bu rahatsızlık ilerleyen süreçte büyüme eğilimi gösterebilir. Bazı hemanjiomlar o denli büyür ki ortaya korkunç manzaralar çıkabilir.

HEMANJİOM NEDİR

Yukardaki yazımızda belirtiğimiz gibi toplum içinde damar beni olarak bilinen (hemangioma) hastalığı doğuştan gelen ve bebeklerde sık rastlanabilen bir rahatsızlıktır. Yeni doğmuş bebeklerde vücudun çeşitli yerlerinde nokta gibi olup gelişim sürecinde yumru şeklinde büyüklüğe ulaşabilir, Hemanjiom büyümenin yanı sıra çevresel olarakta büyüme ve genişleme gösterebilir. Örneklendirecek olursak dudak bölgesinde ortaya çıkan hemanjiom büyümesi halinde ağız içine kadar yayılabilir ve kanaması durumunda ciddi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir.

İstenmeyen bu tür sonuçlarla karşı karşıya kalmamak için ufak bebeğinizde hemanjiom ya da benzeri bir ibareyi fark ettiğinizde mutlaka doktora başvurmalısınız. Hemanjiomlar özellikle ağız içinde olanlar; kanama yapabilmekte ve tehlike arz etmektedir.

Neden Olur ve Nerelerde Görülür;

hemangioma

Hemanjiom (damar beni ) oluşmasının kesin ve bilimsel net bir sebebi  yoktur. Vücudumuzun her yerinde görülebilir (yüz bölgemizde, göz kapağımızda ve çevresinde  , dudakta, ağız içinde vs )
İç organlarımızdan da karaciğerimizde hemanjiom hastalığı çıkmaktadır. Resimlerde gördüğünüz gibi vücudumuzun çeşitli  yerlerinde bu rahatsızla rastlanmaktadır.

Hemanjiom (damar beni) Takibi ; Öncelikle kendisinde damar beni olan kişilerin yapması gereken önlemler vardır. Örnek verecek olursak vücudumuzda gördüğümüz damar benlerini ölçelim (0,3 cm benimizi tarih’ni belirtip not alalım ) 25-30 gün sonrasında ölçme işlemini tekrarlayalım boyutta bir değişme gözlenmezse sorun yoktur. Fakat önceki ölçüm sayısında 1 sayı fazla çıkarsa büyümeye yönelik bir damar benine sahibiz demektir ve tedavi görmemiz gerekmektedir. Öncelikle bir Kalp Damar Cerrahi Uzmanına gözükmeliyiz.

HEMANJİOM TEDAVİSİ

Bu rahatsızlıktan ameliyatsız yöntemlerle kurtulmanız mümkün  MedikalArt Bakırköy şubemizde Kalp Damar Cerrahi uzmanlarımız Op Dr Mustafa BOLAT ile Op Dr Sinem Yiğit UĞUR ameliyatsız hemanjiom (damar beni ) tedavisini uyguluyorlar. Klasik ameliyatlardan tamamen farklı yollarla uygulanan bu metodlar hem %100 olarak başarı sağlamakta hem de kullanılan ilaçlar sayesinde hemanjiomların bir kez daha tekrarlaması önlenmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Muayene ve tanı sonrasında hemanjiom büyüklüğü göz önüne alınarak Lazer, Köpük, Skleroterapi ve Radyo Frekans yöntemiyle tedavisi mümkündür. Hangi yöntemin kullanılacağı hemanjiomun evresine, bulunduğu yere göre farklılık göstermektedir. Ameliyatsız hemanjiom tedavisi yukarıda bahsi geçen hangi uygulama ile yapılırsa yapılsın seanslar halinde gerçekleşmektedir. Ve hemanjiomun tamamen iyileşerek bölgenin normal ten rengi halini alması zaman almaktadır. Sabır gösterilmesi gereken bir tedavi süreci bulunmaktadır.

Ameliyatsız Hemanjiom Tedavisi ve Ameliyatlı Hemanjiom Tedavisi Arasındaki Farklar

AMELİYATSIZ HEMANJİOM TEDAVİSİ AMELİYATLI HEMANJİOM TEDAVİSİ
Kanama riski bulunmaz.Kanama riski çok fazladır.
Kitle tamamen yok edilebilir.Kitle tam olarak yok edilemez. (Çok büyük Kitleler)
İz Kalmaz.İz kalır.
Her yaşta uygulanabilir.Belirli bir yaşa kadar ameliyat yapılabilir.
Kitlenin bulunduğu yerin bir önemi yoktur. Her yere uygulanabilir.Kitlenin yeri her zaman ameliyat için uygun olmayabilir.

Lazerle Hemanjiom Tedavisi:

Lazer günümüzde hem estetik hemde bir çok rahatsızlıkta tedavi yöntemidir. Damar beni (hemanjiom) tedavisinde de lazer yöntemi kulanılmaktadır. Yalnız yüzeysel hemanjiomlarda etkili bir yöntemdir seans süresi hemanjiomun durumuna göre farklılık gösterir.

Lazerle hemanjiom tedavisinde cihazdan gönderilen ışınlar doğrudan hemanjiomlu bölgeye uygulanmaktadır. Burada ısınmaya başlayan lazer ışınları yüksek ısıda hemanjiomlu alanda tahribata yol açar. Belirli aralıklarla seanslar uygulandıkça hemanjiomlu alan tamamen tahrip edilerek yok olur.

Köpük Ve Skleroterapi Hemanjiom Tedavisi:

Varis rahatsızlıklarının da tedavisinde uygulanan Köpük ve skleroterapi yöntemi hemanjiom tedavisinde de etkili yöntemler arasındadır. Köpük ve skleroterapi uygulama sırasında farkı anında görebileceğiniz bir yöntemdir.  İçerisinde Sklerozan madde bulunan ilacın hava ile karışımıyla köpük haline getirilen ilacın hemanjioma enjeksiyon edilmesiyle  ortaya çıkan damarların yok edilmesidir. Hemanjiomun durumuna göre seanslarla bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Köpük tedavisinde sklerozan maddenin bulunduğu ilaç direk olarak hemanjiomlu alanın içine sıkılmaktadır. Burada yayılma eğilime giren ilaç damarların içinde yakıcı bir özelliğe sahiptir. Damarlar seanslar halinde ilaç enjekte edilerek kurutulur.

 

Randevu ve İletişim

İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

İstanbul Bakırköy

Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL

Op.Dr. Mustafa Bolat

Op.Dr. Sinem Yiğit Uğur

Op.Dr. Salih Cenap Çevli

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Randevu Formu için Tıklayın

Siz Sorun, Doktorumuz Cevaplasın

  • Qizim 5 yasinda elinde hemogioama adli sis var emelyat etdirdik yeni yarandi hemin yeinde ve barmaqi alt nahiyesinde doktorla danisdiq yenide emeyat dedi ozude cikma riski yene var ama biz emelyatsiz tedavi etdirmek istiyoruz yasi gecikmeyi tedavi icin ola bilirmi cevabinzi gozleyorum

    • Merhabalar, bizler kliniğimizde ameliyatsız tedavi yöntemlerini kullanmaktayız. Detaylı bilgi ve randevu için iletişim numaramızdan arayabilirsiniz. Saygılarımızla

  • Sol submandibular lap izlenmiştir 15 yaşında iken iğne tedavisi uygulanmış ve sindi 19 yaşında sol yanağında çizgi şeklinde morluk ve şişlik var ve dudağının sol köşesinde 1 cm çapında morarma var ne yapmamız lazım

    • Merhaba, bize whatsapp iletişim numaralarımızdan fotoğraf atarmısınız. Ayrıca tetkikleri ile bize gelebilirsiniz.
      Medicalart Whatsapp: 0533 031 22 99

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir