Mediport Nişantaşı

Anal Hematom

Ücretsiz Muayene Formu

Anal kısımda toplanan pıhtıya anal hematom denir. Bu rahatsızlık en çok basurla hastağıyla (hemoroid)  karıştırılır. Kimlerde görülür bu hastalık; her hangi bir yaş aralığı veya cinsiyet farkı yoktur her kişide görülebilen bir hastalıktır.
makat-agrisi

Anal Hematom Nedenleri

Makat kısmında görülen anal hematomun (kan pıhtı birikmesi) en önemli sebebi bölgeyi zorlamak ,(ıkınmak, normal doğum sırasında) makat bölgesinde oluşan basınç orda bulunan damarların bazılarının özellikle ince olan damarların patlamasına deri altında kanama oluşmasına neden olur. Kanama bölgedeki basıncın normale binmesiyle durur biriken kan pıhtılaşır ve deri altında kan birikmesi sebep olur.
Diğer bir nedense aşırı ishal ve kabızlık problemi yaşayan kişilerde de görülebiliyor anal hematom.

Anal Hematomun Belirtileri:

Herkesin başına gelebilen kalıcı olmayan bir durumdur anal hematom, bölgedeki duruma göre aşırı ağrı ve rahatsızlık önemli belirtileridir.
Bölgedeki aşırı şişlikler rahat hareket etmemizi engeller, bu durum gündelik hayatımızı olumsuz etkiler, büyüklükleri değişebilen hematomlar morumsu renkte şişliklerdir. Elimizle bastırdığımızda küçükse şişlikler deri altında hareket edebilirler.

Korunma Önerileri:

Anal hematomun oluşmasını engellemek için özelikle aşırı ıkınma, kabızlık sorunumuzu çözmek, tuvalette çok uzun süre kalıp bölgeyi aşırı zorlamamak bizi bu rahatsızlıktan uzak tutar.

Tedavisi

Makatta dayanılmaz acılara ulaşan anal hematom, ağrıyı hafifletmek için orda biriken kan pıhtısını boşatılmasıdır, basit bir yöntemle oluşan şişlik indirilir ve hasta gündelik yaşantısına birkaç dakikalık bir işlemden sonra dönebilir.
İşlem sonrası her hangi bir hemoroid kremi ya da fitil benzeri bir şey önerilmez, sadece hastanın ağrı kesici alması ve istirahat etmesi yeterlidir.

Diğer taraftan da orda oluşan anal hematomlara dokunulmazsa da kendiliğinden kendiliğin den iyileşebilir. Duruma göre en 6-7 gün şiddetli ağrınız olabilir. Bölgedeki şişlikler büyüklüklerine göre değişir yaklaşık 5-7 hafta içerisinde iyileşir. Gün içerisinde vakit buldukça sıcak suyla oturtma banyosu yapılabilir. Tabi bu süreç içerisinde yaşam kalitemizde etkilenecektir.

Yukarda yazımızda belirtiğimiz gibi genellikle hemoroid rahatsızlığıyla karıştırılan bir durum olduğu içi bölge genişçe kesilip ameliyatla alınabilir, bu da bizim çok önermediğimiz bir durumdur.
Hiç dokunmadan kesinlikle kendiliğinden iyileşebilen bir rahatsızlıktır Anal hematom.

Randevu & İletişim
İstanbul Bakırköy
Op.Dr. Mustafa Bolat
Op.Dr. Serap Akat
Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. No: 25/1 Bakırköy / İstanbul
Tel: 0212 574 25 25
GSM & WhatsApp: 0533 168 49 50

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar
Nişantaşı (Şişli)
Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mah. Rumeli Cad. No: 71/7 Şişli / İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
GSM & WhatsApp: 0553 665 64 02


whatsapp

Yorum ekle

Hızlı İletişim

whatsapp

Biz Sizi Arayalım

Ücretsiz muayene fırsatından hemen Yararlanın.

ÜCRETSİZ MUAYENE FIRSATI

Sağlığınız Bize Emanet