Anal Fistül

Tedavisi:

Basit fistüller cerrahi olarak fistül mesiri ile birlikte çıkarılabilir. Cerrahide amaç sfinkteri koruyarak fistülün çıkarılmasıdır.

Fistülotomi; Fistülün cilde ağızlaştırılması

Fistülektomi; Fistülün çıkarılması yöntemidir.

Operasyonun ameliyatsız olarak yapılması fistülün kas içinden geçmesi nedeniyle sakıncalı olan hastalarda seton adı verilen naylon veya telle fistül  dış ağızdan girip iç ağızdan çıkan ile bağlanır her gün sıkılarak yavaş yavaş dokuyu kesmesi ve cilde yavaş fistülotomi şeklinde etki ederek tedavi sağlanır.

Randevu ve İletişim

Tel: 0212 265 99 99

whatsapp

fistul

Anal bölgenin daha nadir olarak görülen bir hastalığı olan anal fissür anal kanal ile cilt arasında olan sıkıntılı bir tüneli içerir.

Bazen iç veya bazen dış ağzı kapalı olabilir. Bazen ortasında sinüs adı verilen bir boşluk olabilir. Bu sinüs plonidal sinüs (kıl dönmesi) denilen hastalıkla karıştırılmamalıdır. Fistüller ortasındaki boşluk anlamındadır. Uçların biri veya ikisi kapalı olduğundan veya arada sinüs mevcutsa anal apse gelişme ihtimali çok artar.

Belirtileri:

Anal fistülde hastalar çoğunlukla çamaşırlarında sık kirlenme ve sarı kötü kokulu bir sıkıntı tarif ederler. Bazen şişlik ve enfeksiyon bulguları eklenebilir yani kızarıklık, ateş, hassasiyet ve üzerine oturamama eklenebilir.

Tanı Konması:

Fistülün cilde açılan dış ağzı gözlendiğinde tanı konur. Fistülün dış ağızdan içeriye doğru bir tünel uzanmaktadır ve diğer ucu anal kanala açılabilir veya açılmayabilir. Dış ağızdan bir tel (stile) sokularak fistülün gidişi ve nereye vardığı gözlenir. Bu ağrısız bir yöntemdir.

Bu yöntemin bize sağladığı en önemli bilgi fistülü oluşturan tünel ve etrafını saran tamir dokusunun makat kaslarının arasından geçip geçmediğinin tespitidir.  Sfinkter adı verilen kasların arasından geçmesi durumunda kasları etkileyen enfeksiyon olabilir ve ameliyat şeklini değiştirebilir.

 

Tedavi Ücretleri Ne Kadardır?

Bugüne kadar birçok hekimin tedavi etmekten uzak durduğu zor vakalarda modern ameliyatsız tedavi yöntemlerini kullanan kliniğimizde hasta ve hasta yakınlarının menuniyeti her şeyin üstündedir.

whatsapp

Randevu ve İletişim

İstanbul Mediport Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

 

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

İstanbul Bakırköy

Adres: Yeşilyurt Mah. Sipahioğlu Cad. 25/1 BAKIRKÖY – İSTANBUL
Op.Dr. Mustafa Bolat

Doç. Dr. Selim Sözen

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Randevu Formu için Tıklayın

Siz Sorun, Doktorumuz Cevaplasın

  • Bundan yaklaşık 1,5 ay önce İzmir’deki polikliniğinizde anal fistül ameliyatı oldum.Ameliyat öncesi oluşan sivilcemsi şey ve ağrım geçti fakat hala bi akıntı geliyor ve bazen kanama meydana geliyo dün kontrol ettiğimde sanki yumuşak sivilceye benzer birşey fark ettim bu beni korkuttu lazer ameliyatından sonra tekrar nüks etmesi zor demişti doktor bey ama akıntı ve o yumuşak şişlik korkuttu beni bu tekrar fistül başlangıcı belirtisi olabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir